Ak ste dospeli k záveru, že nastal čas splodiť potomka, zvyčajne si hovoríte, že tento proces bude prakticky okamžite úspešný. V skutočnosti sa mnohým párom podarí počať dieťa už v priebehu prvého mesiaca ich snaženia. Nie vždy je to však tak. A problém nie je vždy na strane ženy. Dnes budeme hovoriť o téme, o ktorej sa stále veľa nehovorí. Mužská neplodnosť.
Na to, aby došlo k počatiu, je absolútne nevyhnutné, aby sa mužské spermie stretli s uvoľneným vajíčkom v správnom okamihu. V tej chvíli vznikne embryo, ktoré sa uhniezdi v maternici ženy a začne sa ďalej vyvíjať. Ak je všetko v poriadku, za deväť mesiacov sa z neho vyliahne dieťa.
Niekedy sa však počas tehotenstva niečo pokazí a žena neplánovane potratí. Môže sa to stať napríklad preto, že sa embryo nevyvíja správne. Aj keď je to ťažké, je dôležité akceptovať, že príroda vie, čo robí. Mnohé ženy potom opäť otehotnejú a nakoniec dieťa donosia.
Vzhľadom na zložitejšie procesy sa stáva, že ak je pár neplodný, príčiny sa najprv hľadajú u ženy. Pravdou však je, že by mali byť diagnostikovaní obaja ľudia v páre, pretože v podobnom percente prípadov má problém s neplodnosťou muž (v niektorých prípadoch nie je jasné, prečo je pár neplodný).
Hoci to môže byť pre muža skutočná rana pre jeho sebavedomie, nie je to koniec sveta. Nie ste v tom sami a nie je to niečo, čo sa nedá nijako riešiť.
Príčiny mužskej neplodnosti
Za neplodnosť sa zvyčajne považuje stav, keď k otehotneniu nedôjde ani po roku nechráneného pohlavného styku. Ak má žena 35 rokov alebo viac, tento interval sa skracuje na pol roka aktívneho prenasledovania.
Mužská neplodnosť môže súvisieť s vyšším vekom. Neplatí to však pre všetkých. (Spomeňte si na niekoľko mužských celebrít, ktoré mali deti vo veľmi neskorom veku.)
Ďalej môžu byť na vine tieto skutočnosti:
- Fajčenie
- Nadmerné pitie alkoholu
- Obezita a nadváha
- Životné prostredie, chemikálie…
Niekedy môže byť mužská neplodnosť spôsobená užívaním určitých liekov alebo vážnejším ochorením.
Ako rozpoznať neplodnosť u muža
Ak sa aktívne snažíte a nič z toho nevychádza, je jasné, že máte nejaký problém s neplodnosťou. Nie je však isté, na čej strane sa vyskytuje, preto je vhodné, aby ste vy a váš partner absolvovali sériu niekoľkých vyšetrení. Nemusíte sa obávať, tieto vyšetrenia bývajú pre mužov jednoduchšie a oveľa menej invazívne ako pre ženy.
Z testov je možné vyčítať:
- Počet spermií
- Pohyblivosť a kvalita spermií
- Účinnosť produkcie spermií
Ak sa ukáže, že výsledky nie sú optimálne, lekár vám diagnostikuje poruchu plodnosti a ponúkne vám vhodný plán liečby, ktorý vám pomôže otehotnieť.
Test plodnosti pre mužov
Na trhu sú rýchle domáce testy plodnosti pre mužov. Zvyčajne ich nájdete v lekárni za niekoľko sto korún. Rovnako ako pri iných domácich testoch však ich výsledky nemusia byť presvedčivé. Bude vám tiež chýbať vysvetlenie lekára, čo presne váš výsledok znamená.
Z tohto dôvodu je vhodné podporiť výsledok domáceho testu mužskej plodnosti profesionálnym testom plodnosti vykonaným lekárom. Okrem toho vám v prípade, že váš domáci test vyjde zle, povie, v čom presne je problém. (Nevhodný tvar spermií, nízky počet spermií, deformácie…)
Ako riešiť neplodnosť?
Po vykonaní testu u svojho lekára budete zvyčajne odoslaní na vhodnú kliniku alebo k špecialistovi, ktorý sa zaoberá mužskou neplodnosťou. V ideálnom prípade využite tento kontakt a dohodnite si termín prvej návštevy.
Lekár vám môže počas liečby odporučiť úpravu životného štýlu. To zahŕňa dostatok spánku a pohybu a zdravú stravu. Nemal by chýbať vitamín E a zinok. Vhodný je aj vitamín C s vitamínom D.
Môžete tiež vyskúšať dlhodobé užívanie doplnkov stravy pre mužov obsahujúcich vitamíny a bylinky, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú mužskú plodnosť a reprodukčný systém.
Premeňte sen o lepšej erekcii na skutočnosť.